Kiedy zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób wykończyć podłogę, pierwsze, co przychodzi Ci do głowy, to… panele podłogowe, prawda? Są one tak popularne, że stały się naturalnym wyborem niemal każdego, kto urządza nową przestrzeń, zarówno prywatne mieszkanie, jak i biuro, hotel oraz inną przestrzeń komercyjną bądź publiczną. Jednak panel panelowi nierówny. Jak wybrać taki, który będzie idealnie pasował do Twojego domu? Czytaj dalej, żeby poznać nasze wskazówki.
Chcesz kupić panele podłogowe – od czego zacząć?
Na początek zastanów się, czego tak naprawdę oczekujesz od paneli. Mają tylko wyglądać czy równocześnie być niezniszczalne? Mają być łatwe w demontażu czy mogą zostać w mieszkaniu na kolejnych 50 lat? Chcesz na nie wydać miliony monet czy tylko pół miliona?
Zalet paneli podłogowych jest naprawdę wiele. Oto najważniejsze:
- Łatwy montaż. Możesz to zrobić sam, jednak nawet gdy oddasz panele w ręce fachowców, wciąż zapłacisz mniej niż w przypadku klejenia desek czy parkietu.
- Szybki montaż. A co za tym idzie – szybki remont!
- Niska cena. Panele, ze względu na materiał, są tańsze niż podłoga drewniana, a wyglądają równie atrakcyjnie.
- Mniejsze wymagania co do posadzki. Nie musisz robić wylewki, zazwyczaj wystarczy Ci posadzka deweloperska więc… znowu obniżasz koszty remontu!
Jesteś już przekonany, że panele podłogowe to coś idealnego dla Ciebie? Świetnie! To teraz czas na wybór tych odpowiednich – a to niełatwa sprawa. Jest co najmniej kilka czynników, na które powinieneś zwrócić uwagę, kiedy zaczniesz je wybierać. Od czego to jest zależne? Od tego, w jakiej przestrzeni je zamontujesz, czy będzie często wykorzystywana, narażona na różne czynniki zewnętrzne, takie jak światło słoneczne, UV, wilgoć, uszkodzenia mechaniczne, zwierzęta itd. Inne panele podłogowe ułożysz w kuchni, a inne w salonie lub pokoju dziecięcym. Musisz też pamiętać, żeby oprócz paneli kupić także podkład – to od niego zależy, jak będzie zachowywała się podłoga.
Czy da się wybrać takie panele, które będą pasować wszędzie? To trudne pytanie. Może nasz artykuł pomoże Ci znaleźć na nie odpowiedź?
Na co zwracać uwagę, kiedy wybierasz panele podłogowe?
Tak jak wspominaliśmy, jeśli chcesz wybrać odpowiednie panele podłogowe, warto, byś zwrócił uwagę na kilka różnych czynników. Jeśli zastanowisz się nad każdym z nich po kolei, być może łatwiej Ci będzie dokonać późniejszego wyboru.
- Struktura paneli – mogą być:
- zupełnie gładkie,
- niejednolite, o strukturze bez synchronizacji ze wzorem – delikatnej lub bardzo wyrazistej,
- tak zwany synchron – struktura idealnie dopasowana do nadruku – będzie do złudzenia przypominać surowe drewno naturalne lub uszczerbki w kamieniu
Im bardziej zaawansowany wzór, tym wyższa cena.
- Grubość paneli – w przypadku laminowanych lub drewnianych im grubsze panele, tym większa stabilność i wyższa odporność na odkształcenia. Natomiast ta zasada nie sprawdza się w przypadku paneli winylowych – ich dużą zaletą jest zachowanie powyższych cech bez zwiększania ich grubości.
- Materiał – na rynku znajdziesz co najmniej kilka rodzajów paneli, które różnią się od siebie materiałem wykonania i, co za tym idzie, właściwościami. W kolejnych akapitach omówimy je dokładniej.
- Fuga – nie ma jej tylko w najtańszych modelach. W tych droższych staniesz przed wyborem – delikatna, pogłębiona, a może dodatkowo malowana?
Rodzaje paneli podłogowych
Już mniej więcej orientujesz się, na jakie parametry zwracać uwagę, ale czy wiesz, jakie rodzaje paneli są dostępne na rynku i czym się od siebie różnią? Rozważ wszystkie możliwe rozwiązania, zanim zdecydujesz się na konkretną podłogę – w końcu zostanie ona z Tobą na lata. A zatem, jakie panele podłogowe możesz wybrać?
Panele laminowane
Najpopularniejsze, powszechnie dostępne i tanie panele laminowane to najczęstszy wybór przy wykańczaniu mieszkania. Są tak popularne, że stały się synonimem całej kategorii.
- Są wyprodukowane z płyty HDF pokrytej dekorem z papieru produkowanego w specjalnych drukarniach oraz wierzchnią warstwą z melaminy, która odpowiada za trwałość paneli.
- Na rynku znajdziesz szeroką ofertę wzorów i kolorów, nie tylko imitacji drewna.
- Grubość laminatów zazwyczaj oscyluje między 6 mm a 12 mm. Wraz z grubością panelu wzrasta jego wytrzymałość, ale także cena.
- Ich koszt może być naprawdę niski albo bardzo wysoki – ceny zaczynają się nawet od 12 zł/m2, choć znajdziesz też panele laminowane za dziesięciokrotność tej kwoty. Na cenę wpływa przede wszystkim jakość warstwy dekoracyjnej, klasa ścieralności i trwałości.
- Możesz położyć je na ogrzewanie podłogowe, ale w takim przypadku musisz uważnie dobrać podkład oraz wybierać jak najcieńsze panele – im grubsze, tym większa izolacja cieplna, a co za tym idzie – straty energii.
- Są głośne – podczas chodzenia po nich słychać charakterystyczny, głuchy stukot.
- Nie są odporne na wodę i wilgoć.
- Mają różne klasy trwałości. Z reguły zwraca się uwagę przede wszystkim na klasę ścieralności – w tym przypadku najlepsza będzie AC4 i AC5. Jednak na trwałość paneli wpływ ma przede wszystkim gęstość rdzenia. Dlatego szukaj tej informacji u producenta – jeśli tylko ją podał. Klasa, w którą powinieneś celować to 23/33.
Deski warstwowe
Wyglądają jak drewno, montują się łatwo jak panele – czyżby idealny kompromis? Niekoniecznie. Deski trójwarstwowe istotnie są tańszą alternatywą parkietu, jednak to wciąż opcja droższa od dobrych paneli. Nie wspominając już o uciążliwościach w użytkowaniu… Jeśli jednak lubisz naturalne rozwiązania, być może deski są właśnie dla Ciebie?
- Wyprodukowane z trzech warstw drewna, z których tylko wierzchnia jest lepszej jakości.
- Ich grubość to zwykle 10 – 15 mm.
- Dają poczucie, że masz prawdziwą, drewnianą posadzkę.
- Są tańsze niż parkiet i lite deski drewniane.
- Mają słabą wytrzymałość na ścieranie i nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne – ponieważ rdzeń deski wykonany jest z drewna najniższej jakości, które łatwo ulega wgnieceniom.
- Nie są też wodoodporne, co nie dziwi w produkcie drewnianym.
- Są uciążliwe w utrzymaniu, konserwacji, a po paru latach trzeba je odświeżyć – przy czym deski drewniane, w przeciwieństwie do parkietu, w większości można odświeżyć tylko raz.
Panele winylowe LVT
Współczesne rozwiązanie z nowoczesnego tworzywa sztucznego – winylu połączonego z wierzchnią warstwą lakieru poliuretanowego. LVT to skrót od Luxury Vinyl Tiles.
- Są elastyczne, cienkie i ciepłe w dotyku.
- Wymagają dylatacji – są podatne na odkształcenia pod wpływem temperatury.
- Są bardzo wytrzymałe na uderzenia.
- Wodoodporne – można zamontować je nawet w łazience.
- Mają właściwości antystatyczne, więc są świetne dla alergików.
- Mimo wysokiej ceny jej stosunek do jakości jest bardzo dobry.
- Wyglądają pięknie – w naturalny sposób imitują drewno, bez wrażenia sztuczności.
- Bardzo dobrze współdziałają z ogrzewaniem podłogowym – oddają większość ciepła.
Panele winylowe z rdzeniem mineralnym SPC
Ulepszone panele winylowe z innym rdzeniem – mieszanką polimerów z minerałami skalnymi. SPC to skrót od Solid Polimer Core.
- Wszystko to, co wyżej, oraz…
- Są JESZCZE BARDZIEJ wytrzymałe i odporne na uszkodzenia.
- Rdzeń mineralny sprawia, że mogą być cieńsze, a za to cięższe – wszystko za sprawą zwiększonej gęstości materiału.
- Wyjątkowo piękne – niemal nie do odróżnienia od drewnianej podłogi.
- To produkt z wyższej półki cenowej, który zadowoli gusta nawet najbardziej wymagających.
Czy warto wybrać panele z fugą?
Najprostsze, najtańsze panele po zamontowaniu tworzą po prostu zwykłą, jednolitą, całkowicie gładką posadzkę. Inaczej sprawa wygląda w przypadku paneli z fugą. Na tak wykończonej podłodze bez trudu dostrzeżesz wyraźnie widoczne rowki, dzięki którym panele laminowane bądź winylowe stają się nie do odróżnienia od drewnianych desek!
Panele z fugą zwykle są ścięte pod kątem około 45 stopni, co po połączeniu daje efekt litery „v”. Z tego też powodu w obiegu często występuje nazwa „V-fuga”. W sprzedaży dostępne są modele z frezem:
- wzdłuż 2 długich boków,
- ze wszystkich 4 stron – czyli tak zwane 4V.
Te pierwsze pięknie wydłużą optycznie każde pomieszczenie, zaś te drugie jeszcze bardziej upodobnią posadzkę do podłogi z litego drewna.
V-fuga zazwyczaj jest w takim samym kolorze jak reszta panelu – wszystko po to, by zapewnić wrażenie naturalnej, drewnianej posadzki. Jeśli jednak lubisz nietypowe aranżacje, producenci proponują inne interesujące rozwiązania – jak na przykład pogłębienie barwy bazowej frezu bądź nawet zastosowanie kontrastowego koloru. Możesz też zdecydować się na łagodny efekt, wybierając delikatną wersję paneli z mikrofugą.
Jak dopasować wielkość paneli?
Dobierając wielkość paneli kieruj się przede wszystkim rodzajem pomieszczenia oraz jego wymiarami. Dłuższe modele mogą optycznie powiększyć pokój, ale zbyt duże przytłoczą niewielkie wnętrze i spowodują wrażenie ciasnoty, dlatego raczej kieruj się zasadą, że im większy metraż, tym większe panele. Być może te małe i wąskie montuje się trochę dłużej, ale za to łatwiej je dopasować do krzywizn pomieszczenia i dają sporo możliwości aranżacyjnych – zobacz panele Arbiton Herringbone, które możesz ułożyć w jodełkę niczym klasyczny parkiet.
Jaki rozmiar mają panele laminowane, winylowe i deski warstwowe?
- Panele laminowane – zwykle od 80 do 120 cm długości, do rzadkości należą dłuższe modele. Szerokość paneli laminowanych to w zależności od modelu: 13 – 20 cm.
- Deski trójwarstwowe – ich szerokość to ok. 10-20 cm, a długość waha się między 50 a 220 cm.
- Panele winylowe – ich wymiary są zbliżone do laminatów. Standardowa szerokość to 13 do 23 cm, a długość: 80-150 cm. Na rynku istnieje też wersja wielkoformatowa o długości 180 cm – sprawdź kolekcję Arbiton Amaron Superiore. Panele winylowe mogą także występować jako imitacja płytek – wtedy ich rozmiary będą zbliżone do wymiarów dużych kafelków, np. 45×45 cm.
Klasa użyteczności i klasa ścieralności
Na koniec warto wspomnieć o klasach użyteczności i ścieralności. Stworzono je właśnie po to, by porównać jakość paneli – zwłaszcza tych wykonanych z różnych materiałów. Jeśli wahasz się między laminatami a panelami winylowymi, być może właśnie porównanie klas będzie miało dla Ciebie kluczowe znaczenie.
Klasę użyteczności oznacza się, aby podzielić panele na te przeznaczone do użytku domowego oraz na te, które można zamontować w przestrzeni publicznej bądź przemysłowej. Aby dobrze ją określić, sprawdza się 7 parametrów, w tym ich odporność na takie czynniki jak ścieranie, uderzenia, zaplamienie czy intensywne użytkowanie krzeseł zwykłych oraz tych na kółkach.
Oznaczenia składają się z 2 cyfr. Pierwsza określa, w jakiej przestrzeni można zamontować panele:
- 2 – przestrzeń domowa
- 3 – przestrzeń publiczna
- 4 – przestrzeń przemysłowa
Druga cyfra określa zaś skalę natężenia użytkowania podłogi, gdzie 1 oznacza niewielką intensywność, a 3 – największą intensywność.
Co z tego wynika? Jeśli masz panele oznaczone na przykład symbolem 23, możesz je bez obaw zamontować w najczęściej użytkowanym pomieszczeniu – przedpokoju czy kuchni. Jednak panele z oznaczeniem 21 połóż raczej w sypialni.
Klasę ścieralności stosuje się do paneli laminowanych i określa za pomocą testu Tabera. Polega on dosłownie na sprawdzeniu, ile tysięcy obrotów z użyciem papieru ściernego potrzeba, żeby zniszczyć powierzchnię panela. Dzięki temu masz jasną informację, jak wygląda trwałość produktu, który kupujesz. Klasy ścieralności oznacza się symbolami od AC1 do AC6, gdzie AC1 oznacza niską odporność na ścieranie, a AC6 bardzo wysoką. Standardem w wykończeniu podłogi jest klasa AC3.
Panuje mylne przekonanie, że wysoka klasa ścieralności świadczy o bardzo dobrej trwałości paneli laminowanych. Jednak takie podejście prowadzi do rozczarowania. Głównym parametrem wyboru powinna być zawsze wiarygodna i rzetelna klasa użyteczności.
Panele laminowane, drewniane czy winylowe – podjąłeś już decyzję?
Każdy rodzaj paneli ma swoje plusy i minusy. Podłoga bez wad nie istnieje, chociaż, jak sam widzisz w naszym porównaniu, winylom z rdzeniem mineralnym blisko do ideału 😉 Jakie panele podłogowe powinieneś wybrać, aby Twoje wnętrze było przytulne i stylowe? Nie ma na to jednej rady.
Dobierz je do ogólnej aranżacji przestrzeni, weź pod uwagę warunki, na jakie będą narażone, zastanów się, w jaki sposób będziesz je użytkował. Pomyśl o tym, czy lubisz częste zmiany wystroju, czy wolisz jedną podłogę na długi czas. A potem idź do sklepu i kup odpowiednie panele lub zamów je na naszej stronie. Jeśli jednak wciąż się wahasz – napisz do nas. Chętnie Ci pomożemy.