Zmorą dla każdego rodzica, którego dziecko zmaga się z alergią…
…są wszelkiego rodzaju roztocza, grzyby i bakterie. Każde miejsce, gdzie mogą się gromadzić, jest pod szczególnym nadzorem. Dlatego nie dziwi, kiedy przy planach remontu coraz więcej uwagi zwraca się na największą powierzchnię, z którą dziecko ma kontakt, czyli podłogę. Z pomocą na szczęście przychodzi różna technologia wykonania podłóg. Wybierając materiały podłogowe, które utrudniają osadzanie się alergenów i ich rozwój, powinniśmy kierować się prostą zasadą: łatwa do czyszczenia powierzchnia podłogi ułatwi nam codzienne życie. W 100% nie wyeliminujemy kurzu i wszelkiego rodzaju roztoczy z naszego otoczenia, ale możemy je znacznie ograniczyć. Jaka podłoga sprawdzi się najlepiej w mieszkaniu alergika?
Płytki ceramiczne w mieszkaniu alergika – plusy i minusy
Najbardziej popularnym materiałem podłogowym są płytki ceramiczne. Dzięki gładkiej powierzchni płytki, kurz nie będzie się łatwo osadzał, a jeśli już się osadzi, będzie można łatwo go zmyć. Faktycznie ważną funkcją użytkową tego materiału jest to, że doskonale nadaje się on na ogrzewanie podłogowe. To istotna właściwość dla alergików, dla których ważne jest, by ciepło z urządzeń grzejnych rozchodziło się przede wszystkim przez promieniowanie, a nie przez konwekcję (unoszenie). Dlaczego? Ponieważ ogrzewanie tradycyjnym grzejnikiem powoduje, że ciepło jest bezpośrednio przekazywane owiewającemu je powietrzu, a wraz z ogrzanym powietrzem unoszą się wszelkie niepożądane drobinki kurzu. Ogrzewanie podłogowe to emisja ciepła, które przenika swobodnie przez powietrze, nie powodując jego intensywnego ruchu, dlatego jest zalecane do domów, których mieszkańcami są alergicy.
Drewniana podłoga – czy sprawdzi się w domu alergika?
Czas na materiał, który jest bliski naszej naturze – drewno. Technologia wykonywania drewnianej podłogi jest jedną z najstarczych. Podłoga drewniana jest przyjemna w dotyku, ciepła i cicha, gdy po nim chodzimy. Naturalne kolory i kształty słojów nadają pomieszczeniu wyjątkowego, ponadczasowego wyglądu. Drewno ma właściwości antystatyczne (nie elektryzuje się), dzięki czemu nie przyciąga kurzu. W przypadku uczuleń warto zwrócić uwagę na wykończenie powierzchni i sam rodzaj drewna. Lepszym wyborem jest dębowa deska, niż egzotyczny gatunek drzewa, który może wydzielać olejki potęgujące alergię.
Pamiętajmy, że drewniana podłoga wymaga cyklicznej renowacji i odświeżenia: cyklinowania lub położenia kolejnej warstwy lakieru czy oleju. Proces ten może zmusić nas do opuszczenia domu na krótszy lub dłuższy czas. Do wad podłóg drewnianych z punktu widzenia alergika należy jeszcze fakt, że nieopłacalne i nieefektywne jest stosowanie ogrzewania podłogowego. Drewno to bardzo dobry izolator cieplny. Podobnie jak w przypadku płytek ceramicznych, montaż podłogi drewnianej zostawmy profesjonalistom. Podsumowując, mimo wielu zalet praktycznych, podłogi drewniane mogą także przysporzyć kilku kłopotów w przypadku walki z alergenami.
Czy panele laminowane są bezpieczne dla alergika?
Panele podłogowe laminowane to najczęściej wysoko zagęszczone płyty pilśniowe HDF lub MDF, pokryte papierem dekoracyjnym i warstwą ochronną. Panele są fabrycznie wykończone, więc nie trzeba ich cyklinować ani lakierować, a tym samym narażać się na wdychanie niebezpiecznych oparów podczas schnięcia lakieru. Laminat tworzący górną warstwę ochronną paneli jest zazwyczaj chemicznie obojętny i całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Dodatkowo panele układa się szybko i można to zrobić samemu. Warto tylko sprawdzić, czy do produkcji paneli nie użyto syntetycznych klejów zawierających szkodliwe substancje, jak np. formaldehyd.
Panele winylowe – idealna technologia podłogi dla alergików
Dla osób z alergią podłoga winylowa jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Podobnie jak płytki ceramiczne, łatwo utrzymać ją w czystości, mają również dobre właściwości amortyzujące i wygłuszające. Panele winylowe są antystatyczne i nie przyciągają kurzu. Produkty nowej generacji np. z rdzeniem mineralnym (jak te marki Arbiton) są trwałe i odporne na wilgoć, dzięki czemu nie są siedliskiem pleśni i są odporne na rozwój grzybów, bakterii i mikroorganizmów.
Podłogi winylowe z rdzeniem mineralnym są nie tylko wodoodporne, ale też nie wydzielają lotnych związków organicznych i perfekcyjnie nadają się na ogrzewanie podłogowe. Warto w trakcie poszukiwań odpowiednich produktów zwrócić uwagę na dane dotyczące emisji formaldehydów oraz lotnych związków organicznych. Dobrej jakości panele posiadają stosowne zapisy w karcie produktu.
Wadą tego rodzaju podłóg jest mała popularność. Nie łatwo jest znaleźć sklepy oferujące podłogi winylowe z rdzeniem mineralnym.
Zestawienie właściwości różnych technologii podłóg: